Franklin & Marshall Athletic Hall of Fame


Inductee Induction Year Sport
Norman Horn '05 1969 Football
Owen W. Saylor '11 1969 Football
Philip Bridenbaugh '12 1994 Coach- Football, Basketball, Track and Field
Ralph E. Hartman '13 1983 Football
Tobias L. Jaeger '13 1969 Football, Basektball, Track & Field
Arthur Herman '16 1969 Football, Baseball
Edward E. Mylin '16 1969 Football
Harry “Deacon” Jones '16 1988 Football
J. William Witherspoon '16 1969 Football
Horace Bassett '24 1969 Football
J. Shober Barr ‘24 1969 Director of Athletics
P. Donald Cragin '26 1969 Football, Basketball, Baseball, Track & Field
Samuel H. Yohn '26 1969 Football, Basketball, Baseball
Owen T. “Red” Horner '27 1988 Wrestling
W. Austin Bishop '27 1975 Wrestling
James Appel '28 1988 Track and Field
Michael Lewis '28 1969 Football, Track and Field
Samuel Brown '28 2002 Baseball, Basketball
Wilbur B. Lehman '28 1969 Football
Ernest D. Horner '30 1988 Wrestling
Frank “Sprig” Gardner '30 1992 Wrestling
Joseph T. Shutt '30 1969 Football, Track and Field, Wrestling
George Crudden '31 1993 Sports Writer
Benjamin Mazloff '32 1997 Football
Glenn H. Horst '32 1969 Football, Basketball, Baseball
Harry Smoker '32 1988 Football, Basketball, Baseball
William H. Britton '32 1969 Football
William Y. Saltzman '32 1997 Football
Robert Haar '33 1989 Swimming
Roy Phillips '34 1975 Wrestler and Coach
Dr. Theodore Woodward '34 1996 Soccer, Cross Country, Swimming, Tennis, and Track & Field
Ardell Passell '35 1969 Basketball, Football
Carl H. “Tubby” Ehrensberger '35 1989 Football
Gordon “Slim” Chalmers '35 1975 Swimming, Men's Soccer
Michael Karvasales '35 1969 Football
Russ Bleakley '35 1988 Wrestling
T. Omar Cannon '35 1969 Football, Wrestling
Ted Brubaker '35 1991 Football, Basketball, Golf
Theodore “Ted” Rupp ‘35 1990 Wrestling and Wrestling Coach
Edmund F. Dinsmore '36 1969 Football
Paul Cassel '36 1975 Wrestling
Paul L. Wenrich '36 1992 Football, Basketball, Track and Field
Paul “Pepe” Martin '36 1994 Basketball
Bernard V. Santaniello '37 1969 Football
George R. "Whitey" Pew '37 1969 Football
Joseph Medwick '37 1969 Football
Thomas Beynon '37 1969 Football
S. Woodrow Sponaugle '37 1969 Football, Basketball, Track and Field
George Howard '39 2002 Track and Field, Cross Country
P. Abbott Asplin '39 2000 Football, Basketball
Robert Spangler '39 1993 Swimming
Samuel N. Roeder '39 1969 Football
1940 Football Team 2001 Football
Joseph J. Rothermel '40 2009 Cross Country, Track & Field
Stanley Holmes '40 1969 Football
John DeBold '41 1975 Basketball
Ross B. Hamsher‘'41 1983 Wrestling
Stephen Seymour '41 1975 Track & Field
1942 Cross Country Team 2004 Cross Country
Albert C. Schacheman Jr. '42 1978 Wrestling
Alex Schibanoff '42 1969 Football
Bertram Davidson '42 1984 Swimming
Frank Burgess '42 1975 Wrestling
George Gager '42 1996 Swimming
Richard P. Vaughan '42 1978 Wrestling
George Monroe '43 2001 Football
John M. Quick '47 1969 Football
Ralph A. Mattiola '48 1969 Football, Basketball
William Iannicelli '48 1969 Track and Field, Football
Robert H. Schell '50 1992 Wrestling
Stanley Mousetis '50 1983 Wrestling, Cross Country, Track and Field
1950 Football Team 2000 Football
Charles K. Cope '51 1969 Football
Herbert Galebach '51 1994 Football, Baseball, Basketball
John W. Lowder '51 1969 Football
Joseph Golego '51 1981 Wrestling
Robert High '51 1975 Football, Swimming
Robert V. King '51 1978 Football
William G. Dixon '51 1978 Cross Country, Track and Field
1952 Men's Basketball 2015 Men's Basketball
1952 Men’s Soccer Team 2002 Men's Soccer
Ivan "Van" High '52 1975 Swimming
Dr. Norman Plitt '53 2000 Basketball, Baseball
Walter Lenz '53 1975 Basketball, Baseball, Soccer
Art Helf '54 1994 Wrestling
Carl Yoder '54 1983 Soccer
Carson Lovett '54 1975 Basketball, Soccer
Kenneth Davis '54 2008 Football, Basketball, Baseball
Dale F. Ritter '55 1969 Football
Henry "Hank" Eberle '55 1998 Football, Basketball
Donald Martin '57 1975 Soccer, Track and Field
Ronald Flemming '57 1975 Football, Wrestling
Gerald Husted '58 1975 Soccer
Charles Pfrommer '59 2006 Wrestling
George Darrah '59 2013 Football
Al Hillman '60 2007 Football, Wrestling, Lacrosse
Dr. C. Deans Crystle '60 1996 Swimming, Lacrosse
Cleon S. Cassel '60 1984 Wrestling
Sam Nolt '61 2014 Soccer, Tennis
Louis LeCalsey III '62 2011 Soccer, Lacrosse
Joseph M. Brophy '63 1978 Swimming
King Knox '65 1975 Golf
Seiki Murono '66 1981 Football, Baseball
James H. Clair '68 2001 Wrestling
Alton Stone '70 2001 Football, Wrestling, Lacrosse
Thurman Bullock '70 1993 Track and Field, Basketball
1972 Football Team 2008 Football
Alan R. Ingraham '72 2012 Basketball, Soccer
Christopher Black '72 1981 Wrestling
Gregg Weir '72 1983 Swimming
Henry Lane '72 1991 Soccer, Squah, Lacrosse
John Andrew Noel, Jr. '72 1997 Wrestling
John M. Stevenson '72 1984 Wrestling
Larry Shadek '72 2014 Football, Baseball
Louis G. Figari '73 2012 Football
Robert Olender '73 1989 Football, Baseball
Dale B. Schleif '73 2010 Football, Basketball, Track & Field
1974 Football Team 2014 Football
Clint Lynch '74 2011 Baseball
John S. Hargreaves '74 2010 Cross Country, Track & Field
John Martino '74 1981 Lacrosse
Wes Lively '74 2011 Football
Bob Kaithern '75 2015 Football
Elizabeth C. Mackey '75 2009 Squash
Bruce Cobb '77 2015 Lacrosse
Joe Coviello '77 1988 Football
Kim Abramson Hansen '77 1998 Swimming
Mary L. Schapiro '77 2009 Field Hockey, Lacrosse
1978 Baseball Team 1991 Baseball
Elizabeth Flere Powell Bomba '78 1993 Field Hockey, Basketball, Squash, Lacrosse
Jennifer Whiting '78 1994 Squash
John Conti '78 2014 Lacrosse
1978-79 Men’s Basketball Team 1989 Men's Basketball
Bob Manaskie '79 1998 Basketball
Brian Goss '79 1989 Cross Country, Track and Field
Donald K. Marsh '79 1984 Basketball, Baseball
Lou Martucci '79 2005 Track & Field
Wendy Stabolepszy Bell ‘79 1984 Volleyball, Basketball
Brian Brown '80 1988 Wrestling
Catherine Callaghan Abell '80 1988 Swimming
Susan Bowen McKay '80 1990 Field Hockey, Basketball, Lacrosse
Craig Blackman '81 1989 Wrestling
Dennis Westley '81 1993 Basketball
Eric Holmboe '81 1988 Cross Country, Track and Field
Allen G. “Scott” Barry '82 1992 Swimming
Jerome Allen Taylor '83 2015 Baseball, Men's Basketball
Kathryn “Trink” Prinz Schwartz '82 1990 Swimming
Leslie Johnston Grayson '82 1998 Squash, Tennis
Mary Haverstick '82 1989 Tennis
Joe Schaller '82 2010 Football, Lacrosse
Susan Pape '82 1993 Softball, Field Hockey, Badminton, Volleyball
Robert Shepardson '83 1990 Football
Sandy Swope '83 2000 Field Hockey, Lacrosse
Vincent Carioscia '83 1990 Football
Denise Paull Scholtz '84 1991 Cross Country, Track and Field
Donna Zaccaria Coyne '84 1991 Field Hockey, Lacrosse
Mary Cabriele '84 1996 Golf
Michael Caterbone '84 1997 Football
Tanya Blakeman Ikeda '84 2005 Swimming
1985 Women's Cross Country Team 2001 Women's Cross Country
Barbara Wert Hess '85 2001 Track and Field
Wendy Sommers '85 2015 Women's Swimming
Penny Irene Blakeman '86 2010 Swimming
Heidi Malles Bianco '86 1996 Field Hockey, Track and Field
Dr. Lois Lucente Narr '86 1991 Cross Country, Track and Field
1986-1987 Men's Squash Team 2012 Squash
Amanda Shaw Milewski '87 1996 Cross Country, Track and Field
Chris Spahr '87 1998 Squash
Morris Clothier '87 1992 Squash
1987-1988 Women's Basketball Team 2011 Basketball
Anne Williams '88 1997 Tennis
Brad Ramsey '88 2015 Football
David Walker '88 2014 Golf
Kenneth Gramas '88 2008 Lacrosse
Maria Gaydos ‘88 2007 Field Hockey, Lacrosse
Rebecca Orr '88 2004 Field Hockey, Lacrosse, Softball
Shannon Martin ‘88 2007 Tennis, Squash
Terry Scott '88 2000 Basketball
Brad Markey '89 2004 Basketball
Carol Gould '89 2013 Squash, Lacrosse
Elizabeth A. Byrne McLaughlin '89 1994 Soccer
John Rogers '89 2000 Football, Lacrosse
Yogesh Panchal '89 2007 Squash
Andrew C. Zuch '90 2001 Football, Baseball
Anne Krumrine '90 1998 Basketball
Cathy Belser '90 2000 Basketball
Dale Amos '90 1997 Football
Jon Dale '90 2004 Lacrosse
Megan Devine '90 1997 Swimming
1990-91 Men's Basketball 2013 Men's Basketball
Annemarie Merow '91 2004 Soccer, Lacrosse
Elizabeth Belknap Lionetti '91 2005 Squash
Brian Fisher '91 2008 Football, Wrestling, Baseball
Gene Pagnozzi '91 2002 Football
Christopher Finch '92 2002 Basketball
Todd C. Marshall '92 2009 Baseball
Jennifer Slaybaugh '92 2010 Soccer, Basketball, Softball
Tasha Faill Krause '92 2012 Lacrosse, Field Hockey
Paige Worth '92 2009 Lacrosse
Anthony Vattilana ‘93 2002 Men's Soccer
Carrie Bowen Toomey '93 2001 Basketball
Jennifer Gareis '93 2002 Swimming
Will Lasky '93 1998 Basketball
Victor Bernardino '94 2008 Wrestling
Lauren Petrella Greer '94 2008 Lacrosse
Tricia Vos '94 2006 Volleyball
Victoria Jiranek Uryniak '94 2011 Tennis
Charlie Detz '95 2012 Basketball
David Jannetta '95 2001 Basketball
Kelly Schenke '95 2006 Lacrosse
Margo Green '95 2002 Squash
Stephen Monaco '95 2004 Cross Country, Track and Field
Chris Mergardt '96 2006 Lacrosse
Luke Kiskaddon '96 2006 Cross Country, Track & Field
Jehangir Pandole '96 2009 Squash
Tami Videon '96 2014 Lacrosse
Tim Sheridan '96 2004 Baseball, Football
Andy Surtz '97 2012 Football
Jess Berline '97 2011 Squash
Jennifer Power Richards '97 2012 Volleyball
Carmen Trombini Glenn '98 2009 Swimming
Vineet Asthana '99 2013 Squash
Frank McCartney '00 2013 Cross Country, Track & Field
Jerome Maiatico '00 2005 Basketball
Stephen Michaels '00 2011 Swimming
Stephen Miller '00 2011 Swimming
Mary Kate Boland '01 2013 Volleyball
Scott Runyon '01 2013 Men's Soccer
Anjali Ponni Rajkumar '02 2015 Women's Squash
Alex Kraft '02 2010 Basketball
Amy Krietz Kimball '02 2008 Basketball
Heather Rice '03 2014 Soccer
Justin A. Salton '03 2010 Football
Krystle Satrum '04 2014 Swimming
Robert Curtis 2013 Football
Al Brooks 2007 Football - Coach
Allen Holman 2002 Football Coach
Charles W. Taylor 2001 Athletic Trainer
Charles Mayser 1993 Coach- Wrestling
Christopher Franklin '72 1972 Football, Lacrosse, Wrestling
Ed Woge 2015 Women's Cross Country
George McGinness 1998 Coach- Swimming, Soccer, Track and Field, Golf
Leanne McFalls '83 1991 Field Hockey, Lacrosse
Robert Smith 1991 Coach-Soccer,Tennis
Ross Sachs 2000 Coach- Men's Lacrosse
Tom Gilburg 2003 Coach- Football
Dr. William A. Marshall 1999 Director of Athletics and Recreation